Poradnik dla projektanta

Temperatura wody

Równie ważne jak zapewnienie stałego dopływu odpowiedniej ilości wody jest to, aby dostarczyć wodę o właściwej temperaturze. Poszkodowanemu używającemu natrysk bezpieczeństwa trzeba zapewnić taką temperaturę wody, aby mógł i chciał zostać pod prysznicem do czasu całkowitego spłukania niebezpiecznej substancji. Spłukiwanie poparzonych miejsc powinno trwać przynajmniej 15 minut.

Trudno wyobrazić sobie poszkodowanego w wypadku chemicznym stojącego kilkanaście minut pod prysznicem, z którego leci woda o temperaturze 10 oC w ilości ponad 70 l/min. Ponadto użycie wyłącznie zimnej wody może już po kilku minutach spłukiwania spowodować poważne wyziębienie organizmu. Również zmywanie twarzy i oczu tylko zimną wodą nie da pożądanego efektu. Zimna woda powoduje mimowolny skurcz mięśni, tak że powieki same się zamykają. Innymi słowy - nigdy nie uda się dobrze wypłukać oczu jeśli użyje się do tego wyłącznie zimnej wody.

Pryszniców ratunkowych nie wolno również podłączać bezpośrednio do instalacji ciepłej wody użytkowej bo można w ten sposób spowodować dodatkowe poparzenia gorącą wodą.

Prysznice ratunkowe i natryski do oczu powinny być zasilane wodą zmieszaną.

Ustalając temperaturę wody zasilającej urządzenia należy wziąć pod uwagę rodzaj niebezpiecznej substancji, z którą mogą się zetknąć pracownicy. Jako komfortowy zakres temperatur wody zasilającej natryski przyjmuje się 15 - 35 oC.
Decyzję o wyborze temperatury wody zaleca się podjąć po konsultacji z lekarzem medycyny pracy.

Do mieszania wody ciepłej i zimnej zalecamy stosowanie termostatycznych zaworów mieszających ELIPSA. Zawory te zostały specjalnie zaprojektowane do mieszania wody zasilającej natryski bezpieczeństwa.

Zwyczajne zawory termostatyczne nie powinny być używane do natrysków bezpieczeństwa dlatego że w przypadku przerwy w zasilaniu ciepłej wody zamykają się.
Zawory termostatyczne Elipsa w przypadku przerwy w zasilaniu ciepłej wody nie zamykają się. Nadal będą dostarczały wodę zimną. Z kolei w przypadku przerwy w zasilaniu po stronie wody zimnej zawór Elipsa automatycznie, natychmiast zamyka dopływ ciepłej wody zapobiegając poparzeniom.